Promowane podstrony

Treść strony

  • Polowa Stacja Doświadczalna w Winnej Górze

Polowa Stacja Doświadczalna Instytutu Ochrony Roślin – PIB (PSD) znajduje się na terenie wsi Winna Góra, we wschodniej części powiatu i gminy Środa Wielkopolska. Stacja powstała w 2005 roku, w miejsce Pracowni Doświadczalnictwa Polowego IOR. W tym samym roku włączono ją w struktury Zakładu Badania Środków Ochrony Roślin IOR w Poznaniu, a obecnie jest integralną częścią Centrum Badań Rejestracyjnych Agrochemikaliów.

Polowa Stacja Doświadczalna w Winnej Górze dysponuje polami o łącznej powierzchni ponad 97 hektarów. Wykonywane są w niej doświadczenia naukowe, wdrożeniowe oraz przedrejestracyjne, rejestracyjne i porejestracyjne badania środków ochrony roślin w uprawach rolniczych. Badania obejmują: ocenę skuteczności zwalczania chorób, szkodników, chwastów, działania regulatorów wzrostu, fitotoksyczności środków na rośliny uprawne, laboratoryjną analizę plonu a ostatnio prowadzone są w niej również badania skuteczności działania biostymulatorów.  

Zaplecze techniczne PSD w Winnej Górze pozwala na prowadzenie doświadczeń w pełnym zakresie: od wyboru stanowiska, poprzez określenie parametrów siewu, nawożenia, przeprowadzanie specjalistycznych zabiegów opryskiwania, zbiór, aż po wykonanie analiz jakościowych i ilościowych plonu.

W pracach polowych wykorzystywany jest nowoczesny sprzęt rolniczy, taki jak: ciągniki rolnicze o mocy od 40 do 160 KM, 3- i 5-skibowe pługi obrotowe, agregat podorywkowy z siewnikiem poplonów, agregaty uprawowe, zawieszane rozsiewacze granulowanych nawozów mineralnych, samojezdna precyzyjna nawoziarka do granulowanych nawozów mineralnych, siewnik zbożowy oraz siewniki do buraków i kukurydzy, sadzarka do ziemniaków oraz precyzyjny siewnik poletkowy. W uprawach ekologicznych używane są także: brona chwastownik, radła oraz rozbudowane pielniki sterowane hydraulicznie. Do aplikacji środków ochrony roślin wykorzystywane są zawieszane opryskiwacze ciągnikowe oraz opryskiwacze plecakowe. W ostatnim czasie PSD wzbogaciła się o jeden z najnowocześniejszych w Polsce opryskiwaczy, który umożliwia prowadzenie precyzyjnych badań łanowych z możliwością regulacji wydatku cieczy roboczej osobno dla każdej z dysz. Zbiór roślin umożliwiają trzy kombajny poletkowe do zbóż, roślin oleistych, bobowatych oraz kukurydzy i słonecznika. W Stacji znajduje się również kombajn do zbioru ziemniaków.

Stacja posiada własną studnię głębinową oraz dobrze rozbudowaną sieć rozprowadzającą wodę, dzięki której można nawadniać uprawy, stymulując występowanie chorób, a także stworzyć sprzyjające warunki dla oceny skuteczności herbicydów doglebowych w okresach suszy. Woda na pola doświadczalne dostarczana jest za pomocą konsoli lub działka. Będące na wyposażeniu Polowej Stacji Doświadczalnej dwie stacje meteorologiczne pozwalają na dokładną kontrolę warunków meteorologicznych w obrębie stacji oraz bezpośrednio na polach doświadczalnych. Pole doświadczalne jest stale monitorowane za pomocą systemu kamer.

W laboratorium znajduje się nowoczesny sprzęt, m.in. analizator firmy FOSS przeznaczony do wykonywania pełnej analizy jakościowej prób ziarna i nasion roślin rolniczych. Znajdujący się na wyposażeniu Polowej Stacji Doświadczalnej aspirator Johnsona służy do określenia dynamiki lotów mszyc. 

Polowa Stacja Doświadczalna posiada profesjonalne stanowisko (Biobed) do mycia i czyszczenia sprzętu do opryskiwania oraz bioremediacji płynnych pozostałości powstających po zabiegach z użyciem środków ochrony roślin. Stanowisko to działa w systemie zamkniętym.

Dodatkowe menu

Stopka kontaktowe

Dane kontaktowe

60-318 POZNAŃ, ul. Władysława Węgorka 20

tel.: +48 61 864 9000, fax: +48 61 867 6301

e-mail: sekretariat@iorpib.poznan.pl

Stopka strony