Treść strony
OCENA ZAGROŻENIA ROŚLIN
Ocena zagrożenia roślin przez ślimaki obejmuje ustalenie nasilenia występowania ślimaków i określenie stopnia uszkodzenia roślin.
Obserwacje zagęszczenia ślimaków prowadzi się od zbioru przedplonu do fazy rozwojowej 3-4 liści. Dla celów monitorigu stosuje się pułapki do odłowu ślimaków, które dostarczają danych odnośnie ich liczebności i stopnia aktywności powierzchniowej. Pułapki (specjalistyczne folie diagnostyczne, podstawki pod doniczki, płyty pilśniowe, deski, dachówki itp.) z przynętami w postaci części świeżych warzyw lub granulek moluskocydów, umieszcza się losowo w różnych miejscach plantacji. W uprawach roślin rolniczych należy zastosować co najmniej 10 pułapek na 1 ha. Umieszczenie większej liczby pułapek pozwala na określenie ognisk występowania ślimaków, co w znacznym stopniu ułatwia wyznaczenie miejsc aplikacji moluskocydów. Pułapki sprawdza się 2-3 razy w tygodniu.
Stopień uszkodzenia roślin ustala się na podstawie obserwacji liczby uszkodzonych roślin i procentu ich uszkodzenia. Dla zbóż ocenia się uszkodzenia ziarniaków i siewek, a dla pozostałych roślin uszkodzenia siewek i roślin w późniejszych fazach rozwojowych. Na monitorowanej plantacji, w losowo wyznaczonych 10 -15 punktach obserwuje się: 50 ziarniaków zbóż, 20 siewek w fazie liścieni lub 10 roślin w fazie od 1 do 4 liści
« wstecz