Promowane podstrony

Treść strony

Szkolenie w zakresie integrowanej ochrony roślin – MODR O/Poświętne w Płońsku

W dniu 19 czerwca br. Instytut Ochrony Roślin ‒ PIB, wspólnie z Mazowieckim Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego O/Poświętne, zorganizował w Płońsku szkolenie pt: „Wybrane problemy integrowanej ochrony zbóż, rzepaku, roślin okopowych i bobowatych na obszarze województwa mazowieckiego” dla doradców i producentów rolnych

W trakcie pierwszej, merytorycznej części szkolenia obyły się wykłady poświęcone najważniejszym zagadnieniom integrowanej ochrony roślin. Konferencję zapoczątkował dr Grzegorz Gorzała (PIORiN Warszawa), który omówił najważniejsze zagadnienia prawne i problemy związane z urzędową kontrolą integrowanej ochrony roślin. Następnie wykłady poprowadzili pracownicy IOR ‒ PIB, którzy przedstawili aktualne problemy związane z ochroną roślin przed agrofagami. Uczestnicy zapoznali się z możliwością zastosowania czynników biologicznych w uprawach polowych do ograniczania liczebności agrofagów (dr Żaneta Fiedler). Omawiany był również problem ochrony zapylaczy stanowiącej ważny element integrowanej ochrony roślin (dr Grzegorz Pruszyński). Dużo uwagi poświęcono możliwościom ochrony upraw przed agrofagami, m.in. zwalczaniu szkodników w rzepaku i roślinach okopowych (dr Grzegorz Pruszyński), odchwaszczaniu upraw (inż. Adam Paradowski), a także problemom z ochroną kukurydzy (dr hab. Paweł Bereś prof. IOR ‒ PIB).

  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -

Druga część szkolenia miała charakter praktyczny i odbyła się na polach doświadczalnych MODR. Pola te mają powierzchnię prawie 20 ha i zaprezentowano na nich prawie 400 odmian roślin uprawnych (rzepaku, zbóż w tym kukurydzy, buraka cukrowego, ziemniaka, roślin strączkowych, roślin wiechlinowatych, mieszanek poplonowych i in.) oraz Porejestrowe Doświadczalnictwo Odmianowe pszenicy ozimej i jarej, jęczmienia jarego i kukurydzy. Podczas zajęć pracownicy MODR opowiedzieli o technologiach upraw, a zespół wykładowców IOR ‒ PIB szkolili doradców i rolników w zakresie rozpoznawania objawy chorób, uszkodzeń spowodowanych przez szkodniki czy też chwastów w uprawach. Duże zainteresowanie uczestników owocowało licznymi pytaniami i wymianą poglądów.

W szkoleniu wzięło udział ponad 80 uczestników. Każdy z nich otrzymał materiały szkoleniowe zawierające streszczenia wszystkich wykładów oraz kontakt do wykładowcy, aby w razie potrzeby móc skontaktować się ze specjalistą. Mamy nadzieję, że doradcy i producenci rolni uczestniczący w szkoleniu wzbogacili swoją wiedzę merytoryczną i praktyczną z zakresu integrowanej ochrony roślin.

Spotkanie zostało sfinansowane ze środków Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi w ramach realizacji Programu Wieloletniego Instytutu Ochrony Roślin ‒ PIB „Ochrona roślin uprawnych z uwzględnieniem bezpieczeństwa żywności oraz ograniczenia strat w plonach i zagrożeń dla zdrowia ludzi, zwierząt domowych i środowiska”.

  • -
  • -
  • -
  • -

« wstecz

Dodatkowe menu

Stopka kontaktowe

Dane kontaktowe

60-318 POZNAŃ, ul. Władysława Węgorka 20

tel.: +48 61 864 9000, fax: +48 61 867 6301

e-mail: sekretariat@iorpib.poznan.pl

Stopka strony