Dane kontaktowe
60-318 POZNAŃ, ul. Władysława Węgorka 20
tel.: +48 61 864 9000, fax: +48 61 867 6301
e-mail: sekretariat@iorpib.poznan.pl
W dniu 3 lipca br. Instytut Ochrony Roślin ‒ PIB we współpracy z Kujawsko-Pomorskim Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego oraz Państwową Inspekcją Ochrony Roślin i Nasiennictwa, zorganizował w Minikowie szkolenie pt: „Wymagania integrowanej ochrony roślin w odniesieniu do upraw zbóż i rzepaku” skierowane do inspektorów Wojewódzkich Inspektoratów Ochrony Roślin i Nasiennictwa oraz doradców rolnych. Szkolenie odbyło się w ramach realizacji zadania 1.11 Programu Wieloletniego IOR – PIB na lata 2016‒2020 finansowanego przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Konferencję zapoczątkował wykład dr Małgorzaty Woropaj-Janczak oraz mgr Daniela Krauklis ze Stacji Doświadczalnej Oceny Odmian w Chrząstowie (COBORU Słupia Wielka) poświęcony praktycznemu wykorzystaniu odporności lub tolerancji na patogeny odmian zbóż i rzepaku w integrowanej ochronie roślin. Następnie dr Tomasz Piechota z Katedry Agronomii Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu przedstawił kilka ważnych zagadnień, które mają ogromne znaczenie w integrowanej ochronie, a mianowicie poruszył kwestie zabiegów agrotechnicznych, terminów siewu, zmianowania, płodozmianu, nawożenia oraz nawadniania roślin. Kolejni prelegenci ‒ pracownicy IOR ‒ PIB w Poznaniu: inż. Adam Paradowski, prof. dr hab. Marek Korbas oraz dr Grzegorz Pruszyński zapoznali uczestników z ważnymi gospodarczo agrofagami upraw zbóż i rzepaku. Wykładowcy szczególną uwagę zwrócili na nowe, na terenie Polski, gatunki sprawców chorób i szkodników oraz na problem uodparniania się agrofagów na stosowane środki ochrony roślin (ś.o.r.), który z pewnością będzie się nasilał w następnych latach ze względu na stosunkowo małą liczbę dostępnych substancji czynnych. Omówiono również stopnie porażenia, progi ekonomicznej szkodliwości i monitorowanie wybranych agrofagów oraz możliwości ich zwalczania z uwzględnieniem zasad integrowanej ochrony roślin. Część merytoryczną zakończył wykład dr Grzegorza Pruszyńskiego poświęcony podejmowaniu działań w celu minimalizowania zagrożeń związanych ze stosowaniem ś.o.r.: stosowaniu selektywnych ś.o.r., zmniejszaniu liczby zabiegów, redukowaniu dawek czy też przemiennym stosowaniu ś.o.r.
Po części merytorycznej uczestnicy szkolenia udali się na zajęcia praktyczne na polu doświadczalnym K-PODR, gdzie wykładowcy IOR ‒ PIB na podstawie wielu gatunków zbóż oraz rzepaku przeprowadzili szkolenie z rozpoznawania objawów chorób, uszkodzeń powodowanych przez szkodniki oraz chwastów występujących w uprawach. Ze względu na ograniczony czas szkolenia po każdym wykładzie wykładowcy udzielali odpowiedzi na 2‒3 pytania, natomiast zajęcia praktyczne polegały na dyskusji, wymianie spostrzeżeń, opinii, zdań, a przede wszystkim były doskonałą okazją do skonfrontowania nabytej wiedzy z praktyką.
W szkoleniu wzięło udział ponad 80 uczestników (głównie inspektorów WIORiN), którzy otrzymali materiały zawierające streszczenia wykładów oraz ogromną porcję wiedzy na temat wielu aspektów integrowanej ochrony roślin. Mamy nadzieję, że przypomnienie pewnych zagadnień oraz nowe, aktualne wiadomości dotyczące ochrony roślin ułatwią prawidłowe prowadzenie oraz kontrolowanie integrowanej ochrony roślin w Polsce, co jest gwarancją bezpieczeństwa żywności i środowiska.
60-318 POZNAŃ, ul. Władysława Węgorka 20
tel.: +48 61 864 9000, fax: +48 61 867 6301
e-mail: sekretariat@iorpib.poznan.pl