Promowane podstrony

Treść strony

Wyróżnienie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi dla IOR – PIB

Decyzją Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Instytut Ochrony Roślin – Państwowy Instytut Badawczy został uhonorowany wyróżnieniem  za „Osiągnięcia w zakresie wdrażania postępu w rolnictwie, rozwoju wsi i rynkach rolnych za 2019r.” za „Opracowanie, wdrożenie, upowszechnienie internetowego serwisu informacyjnego oraz postępu w rolnictwie poprzez Platformę Sygnalizacji Agrofagów (www.agrofagi.com.pl)”.

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom i wymogom integrowanej ochrony (rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 18 kwietnia 2013r. w sprawie wymagań integrowanej ochrony roślin, Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/28/WE z dnia 21 października 2009r., Krajowy Plan Działania na rzecz ograniczenia ryzyka związanego ze stosowaniem środków ochrony na lata 2018 – 2022) w roku 2016, w Instytucie Ochrony Roślin – PIB, uruchomiono portal internetowy Platforma Sygnalizacji Agrofagów (www.agrofagi.com.pl). Było to możliwe dzięki ścisłej kooperacji i współpracy jednostek naukowych i branżowych związanych z szeroko rozumianym rolnictwem (Instytut Ogrodnictwa w Skierniewicach, Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa – PIB w Puławach, Instytut Hodowli i Aklimatyzacji Roślin – PIB w Radzikowie, Centralny Ośrodek Badania Odmian Roślin Uprawnych w Słupi Wielkiej, wszystkie Wojewódzkie Ośrodki Doradztwa Rolniczego oraz inne jednostki związane z rolnictwem).

W skład Zespołu autorskiego odpowiedzialnego za opracowanie, wdrożenie, upowszechnienie internetowego serwisu informacyjnego oraz postępu w rolnictwie poprzez Platformę Sygnalizacji Agrofagów (www.agrofagi.com.pl) wchodzą pracownicy IOR – PIB w Poznaniu w osobach: dr hab. Anna Tratwal, dr inż. Marcin Baran, inż. Grzegorz Tomczak, oraz prof. dr hab. Marek Mrówczyński, IO w Skierniewicach reprezentuje prof. dr hab. Piotr Sobiczewski, IUNG – PIB w Puławach dr Urszula Skomra, natomiast COBORU w Słupi Wlk. Pan mgr Józef Zych.

Serwis informacyjny Platforma Sygnalizacji Agrofagów zawiera kompleksową, bardzo bogatą bazę opracowań wspierających producentów, przedsiębiorców rolnych w zakresie wypełniania i przestrzegania wymogów integrowanej ochrony. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że dostępne dla każdego zainteresowanego opracowania są oparte na solidnej i sprawdzonej wiedzy naukowej popartej doświadczeniami środowisk naukowych.

Najważniejszą funkcjonalnością portalu jest możliwość upowszechniania i publikowania wyników monitorowania najważniejszych chorób i szkodników roślin uprawnych. Obecnie monitorowaniem jest objętych 8 upraw i około 30 agrofagów w około 500 punktach na terenie całego kraju. Badania obejmują: pszenicę ozimą, kukurydzę, rzepak ozimy, buraka cukrowego, ziemniaki, bobowate grubonasienne (łubin, groch, bobik).

Na utworzonej witrynie zamieszczone są także informacje takie jak: metodyki monitorowania i sygnalizacji agrofagów, metodyki integrowanej ochrony najważniejszych roślin uprawnych, warzywnych, sadowniczych, przemysłowych (z podziałem wersji podstawowej – dla producentów i rozszerzonej dla doradców), metodyki integrowanej produkcji najważniejszych roślin uprawnych, warzywnych, sadowniczych, poradniki sygnalizatora, programy i zalecenia ochrony, informacje o ochronie roślin bezpiecznej dla zapylaczy, informacje związane z rolnictwem ekologicznym, informacje o możliwościach ochrony biologicznej, ochroną przed zwierzyną łowną, informacje związane z możliwościami łącznego stosowania agrochemikaliów, wyszukiwarka środków ochrony roślin i etykiety środków ochrony roślin i wiele innych.

Baza danych Platformy Sygnalizacji Agrofagów zawiera około 600 plików w formie. pdf oraz około 40 przekierowań na inne strony internetowe. Przystępnie udostępniona wiedza może być z powodzeniem wykorzystywana w praktyce rolniczej zarówno na poziomie służb doradczych, jak i indywidualnych producentów.

Powszechny dostęp do bazy danych monitoringu i sygnalizacji występowania chorób i szkodników ułatwia rolnikom podjęcie decyzji o potrzebie wykonania zabiegu chemicznego. Ma to ma niezwykle duży wpływ na zabezpieczanie środowiska naturalnego przed niepotrzebnym zużyciem środków chemicznych, jak i efekt ekonomiczny w postaci redukcji ilości wykonywanych zabiegów chemicznych.

Z informacji korzystają przede wszystkim producenci rolni, plantatorzy roślin sadowniczych, służby doradcze, zrzeszenia i stowarzyszenia, takie jak: Krajowe Zrzeszenie Plantatorów Rzepaku i Roślin Białkowych, Krajowy związek Plantatorów Buraka Cukrowego, Polska Izba Nasienna, jednostki Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa i inne.

« wstecz

Dodatkowe menu

Stopka kontaktowe

Dane kontaktowe

60-318 POZNAŃ, ul. Władysława Węgorka 20

tel.: +48 61 864 9000, fax: +48 61 867 6301

e-mail: sekretariat@iorpib.poznan.pl

Stopka strony