Promowane podstrony

Treść strony

Szkolenie "Better Training for Safer Food"

W dniach 12-23 czerwca 2023 roku Zakład Badania Pozostałości Środków Ochrony Roślin Instytutu Ochrony Roślin – Państwowego Instytutu Badawczego był współorganizatorem szkolenia Better Training for Safer Food zorganizowanym z inicjatywy CHAFEA. Koordynatorem szkolenia była dr Anna Nowacka, natomiast dr Agnieszka Hołodyńska-Kulas, dr Adam Perczak, mgr Filip Stachowiak oraz inż. Daria Petlińska przeprowadzili kilkudniowe ćwiczenia praktyczne, które odbyły się w laboratorium. Wykładowcami byli także unijni eksperci z Grecji, Niemiec i Włoch – Despina Tsipi, Eleni Botitsi, Spiros Antoniou, Michelangelo Anastassiades, Ann-Kathrin Schaefer, Michele Mazzetti i Francesco Sbrana.

W szkoleniu wzięło udział 18 przedstawicieli instytucji rządowych z dziewięciu krajów (Egipt, Maroko, Senegal, Liban, Jordania, Gruzja, Chile, Honduras, Urugwaj), zajmujących się badaniem pozostałości środków ochrony roślin, oceną ryzyka oraz odpowiedzialnych za prowadzenie urzędowych kontroli.

Szkolenie zrealizowano w ramach programu Chafea/2018/BTSF/04, będącego inicjatywą Europejskiej Agencji Wykonawczej ds. Konsumentów, Zdrowia, Rolnictwa i Żywności (obecnie HaDEA - Agencja Wykonawcza ds. Zdrowia i Cyfryzacji), dotyczącego pobierania próbek i analiz stosowanych w urzędowych kontroli żywności i pasz, mającego na celu rozwijanie umiejętności personelu laboratoryjnego i kierownictwa z krajów rozwijających się. Szkolenie przeznaczone było dla pracowników właściwych organów w państwach trzecich zaangażowanych w kontrole urzędowe w celu zapoznania ich ze wszystkimi aspektami prawa Unii w obszarze pozostałości środków ochrony roślin oraz w celu zapewnienia, że kontrole są przeprowadzane w sposób jednolity, obiektywny i zadowalający. Istotne było również to, aby kraje rozwijające się, znały unijne wymogi importowe. Szkolenie miało na celu dostarczanie informacji, dzielenie się wiedzą/doświadczeniem oraz zakładało podejście polegające na wyszkoleniu trenera w celu rozpowszechniania zdobytej wiedzy.

Program szkoleniowy BTSF pozwolił na:

- zapoznanie uczestników z ramami prawnymi UE dotyczącymi środków ochrony roślin oraz strategią UE mającą na celu ograniczenie ich negatywnego wpływu na zdrowie publiczne i środowisko,

- zapewnienie uczestnikom zrozumienia prawodawstwa UE dotyczącego pracowników laboratoriów analitycznych zajmujących się analizą pozostałości pestycydów, a także lepszego zrozumienia organizacji systemu kontroli w UE oraz procesu oceny ryzyka,

- przekazanie uczestnikom szczegółowej wiedzy na temat znaczenia pobierania próbek,

- lepsze zrozumienie wymagań zarządzania jakością (GLP i ISO 17025) oraz pokazanie, w jaki sposób wdrożyć zasady zarządzania jakością w swoich laboratoriach,

- przekazanie uczestnikom wszechstronnej wiedzy na temat bezpiecznej pracy w laboratorium oraz sposobów uzyskiwania rzetelnych wyników i przeprowadzania ich oceny statystycznej,

- przekazanie uczestnikom dogłębnej wiedzy na temat przygotowania reprezentatywnych próbek do badań oraz najpowszechniej stosowanych technik analitycznych do oznaczania pozostałości pestycydów i ich wdrażania do praktyki w sposób rzetelny i dokładny.

Wykłady i dyskusje odbywały się w sali wykładowej w Mercure Hotel Poznań Centrum, a ćwiczenia praktyczne w Zakładzie Badania Pozostałości Środków Ochrony Roślin IOR-PIB. Nad przebiegiem szkolenia czuwali przedstawiciele Konsorcjum NSF Euro Consultants, Peter Eugene i Vasil Demirev, odpowiedzialni za stronę organizacyjną.

Szkolenie okazało się sukcesem. Odbyło się w bardzo dobrej atmosferze. Uczestnicy zadali mnóstwo pytań, wspaniale współpracowali ze sobą i szkolącymi. Szkolenie spełniło pokładane oczekiwania i zostało ocenione bardzo wysoko przez uczestników.

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

« wstecz

Dodatkowe menu

Stopka kontaktowe

Dane kontaktowe

60-318 POZNAŃ, ul. Władysława Węgorka 20

tel.: +48 61 864 9000, fax: +48 61 867 6301

e-mail: sekretariat@iorpib.poznan.pl

Stopka strony