Promowane podstrony

Treść strony

  • Logo

Tytuł przedsięwzięcia:

Pas kwietny jako element zielonej infrastruktury wzmacniający bioróżnorodność ekosystemu – opracowanie książki i telewizyjnego programu edukacyjnego 

Przedsięwzięcie pn. Pas kwietny jako element zielonej infrastruktury wzmacniający  bioróżnorodność ekosystemu – opracowanie książki i telewizyjnego programu edukacyjnegodofinansowano  ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu w formie dotacji w kwocie 34 028,10 PLN.

Całkowity koszt przedsięwzięcia wynosi 37 809,10 PLN.

Okres realizacji przedsięwzięcia: 06.06.2024 r. - 20.11.2024 r.

Umowa dotacji na realizację przedsięwzięcia nr 9127/U/400/474/2024 została zawarta w dniu 06.06.2024 roku.

Koordynator ze strony IOR – PIB: prof. dr hab. Jolanta Kowalska

W ramach projektu zostanie opracowana i wydana książka pt.: „Pas kwietny jako element zielonej infrastruktury wzmacniający bioróżnorodność ekosystemu” oraz wyprodukowany i wyemitowany program telewizyjny. Książka i program służyć będą jako narzędzia edukacji społeczeństwa podkreślające istotną rolę łąk/pasów kwietnych i populacji biegaczowatych w utrzymaniu różnorodności biologicznej, wsparcia ekosystemów i ludzkiego dobrostanu.

Celem projektu jest wspomaganie edukacji ekologicznej sprzyjające podnoszeniu świadomości ekologicznej i kształtowaniu postaw społecznych służących ochronie przyrody poprzez działania wspierające bioróżnorodność i usługi ekosystemowe. W rezultacie, efekt ekologiczny tego projektu może przełożyć się na bardziej świadomą i zaangażowaną społeczność, która podejmuje aktywne działania na rzecz ochrony i zachowania cennych elementów przyrody.

 

Strona WFOŚiGW w Poznaniu: https://www.wfosgw.poznan.pl/

  • Logo

Tytuł przedsięwzięcia:

„Infrastruktura edukacyjno – dydaktyczna w Winnej Górze” 

Przedsięwzięcie pn. „Infrastruktura edukacyjno – dydaktyczna w Winnej Górze” dofinansowano  ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu w formie dotacji w kwocie 12 962,20 PLN.

Całkowity koszt przedsięwzięcia wynosi 14 403,20 PLN.

Okres realizacji przedsięwzięcia: 06.06.2024 r. - 20.11.2024 r.

Umowa dotacji na realizację przedsięwzięcia nr 9126/U/400/476/2024 została zawarta w dniu 06.06.2024 roku.

Koordynator ze strony IOR – PIB: prof. dr hab. Jolanta Kowalska

 Przedsięwzięcie obejmuje zakup i montaż elementów infrastruktury edukacyjno-dydaktycznej w postaci sześciu tablic informacyjno-edukacyjnych, czterech drewnianych ławek oraz dwóch drewnianych koszy na odpady. Celem projektu jest upowszechnianie w społeczeństwie wiedzy na temat pasów kwietnych w kontekście bioróżnorodności, świadczeń ekosystemowych i ochrony wód jako działań służących zwiększaniu świadomości ekologicznej odbiorców oraz promowaniu aktywnego ich zaangażowania w ochronę przyrody. Taka forma edukacji przyniesie szereg korzyści dla uczestników oferując im możliwość obcowania z naturą na otwartej przestrzeni, podkreślenia walorów estetycznych przyrody, a przede wszystkim dostarczy dużą dawkę wiedzy teoretycznej i praktycznej od ekspertów z dziedziny nauk przyrodniczych.

Projekt będzie zlokalizowany w Winnej Górze, gdzie znajduje się Polowa Stacja Doświadczalna należąca do IOR - PIB. Tablice będą zawierać informacje o roślinach i zwierzętach zasiedlających łąki oraz prezentacje dotyczące korzyści jakie przynoszą pasy kwietne dla różnorodności biologicznej, usług ekosystemowych i ludzi. Zastosowanie planowanych w ramach projektu terenowych elementów infrastruktury oraz działania edukacyjne przyczynią się do zwiększenia atrakcyjności transferu wiedzy, a w efekcie do podniesienia poziomu świadomości ekologicznej społeczeństwa w zakresie realizowanej tematyki, co może prowadzić do większej troski o ochronę środowiska i jego bardziej zrównoważone wykorzystanie.

 

Strona WFOŚiGW w Poznaniu: https://www.wfosgw.poznan.pl/

  • Logo

Tytuł przedsięwzięcia:

„Ekologiczny mural i żywa zielona ściana na terenie Instytutu Ochrony Roślin – Państwowego Instytutu Badawczego jako działania służące ochronie środowiska i osiągnięciu efektu ekologicznego”

 

Przedsięwzięcie pn. „Ekologiczny mural i żywa zielona ściana na terenie Instytutu Ochrony Roślin – Państwowego Instytutu Badawczego jako działania służące ochronie środowiska i osiągnięciu efektu ekologicznego” dofinansowano  ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu w formie dotacji w kwocie 13 889,68 PLN.

Całkowity koszt przedsięwzięcia wynosi 17 362,68 PLN.

Okres realizacji przedsięwzięcia: 24.04.2024 r. - 18.11.2024 r.

Umowa dotacji na realizację przedsięwzięcia nr 6764/U/400/34/2024 została zawarta w dniu 24.04.2024 roku.

Koordynator ze strony IOR – PIB: dr Agnieszka Klembalska

 

W ramach przedsięwzięcia na zewnętrznej ścianie budynku administracyjnego Instytutu utworzony zostanie ekologiczny mural o powierzchni 9,19m2 a wewnątrz powstanie żywa zielona ściana o powierzchni 1,56m2. Celem projektu jest promowanie proekologicznych działań, wspierających przyrodę i służących ochronie środowiska.

Projekt ten ma szczególny wymiar dla Instytutu, który jest ważnym ośrodkiem naukowo-badawczym wspierającym polską gospodarkę w zakresie innowacyjnych proekologicznych działań w obszarze rolnictwa oraz transferu wyników badań do praktyki rolniczej – wizerunkowo podkreśli proekologiczny charakter Instytutu.

 

Strona WFOŚiGW w Poznaniu: https://www.wfosgw.poznan.pl/

Dodatkowe menu

Stopka kontaktowe

Dane kontaktowe

60-318 POZNAŃ, ul. Władysława Węgorka 20

tel.: +48 61 864 9000, fax: +48 61 867 6301

e-mail: sekretariat@iorpib.poznan.pl

Stopka strony