Promowane podstrony

Treść strony

  • Projekty krajowe

         

  • Znaki

         

Projekty zrealizowane w Instytucie Ochrony Roślin – PIB na rzecz rolnictwa ekologicznego finansowane przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi

 

• „Uprawy polowe metodami ekologicznymi: badania w zakresie identyfikacji metod ochrony, dopuszczonych w rolnictwie ekologicznym, przed chorobami grzybowymi i szkodnikami w uprawie roślin rolniczych oraz opracowanie przewodnika wraz z wytycznymi w tym zakresie”

Kierownik: prof. dr hab. Bożena Łozowicka, Terenowa Stacja Doświadczalna w Białymstoku,  Instytut Ochrony Roślin – PIB

Podzadanie "Innowacyjne badania w zakresie identyfikacji metod ochrony pszenicy przed chorobami grzybowymi, dopuszczonych w rolnictwie ekologicznym z wykorzystaniem substancji podstawowych, wspomaganych ozonowaniem materiału siewnego”

Cel projektu: identyfikacja i opracowanie metod ochrony pszenicy, dopuszczonych do stosowania w rolnictwie ekologicznym (octu winnego, chlorowodorku chitozanu i nasion gorczycy w proszku), stosowanych oddzielnie, łącznie oraz w kombinacji z ozonowaniem materiału siewnego, w zwalczaniu chorób grzybowych, poprawie parametrów jakościowych i żywieniowych plonu oraz redukcji poziomu mykotoksyn w ziarnie.

Nr decyzji: Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi DEJ.re765.20.2024 z dnia 04. Kwietnia 2024r

Wartość dofinansowania/całkowity koszt projektu: 238 825,30 zł

  • Uprawy polowe metodami ekologicznymi: badania dotyczące podnoszenia efektywności w zakresie doskonalenia agrotechniki roślin oleistych uprawianych w rolnictwie ekologicznym, ze szczególnym uwzględnieniem metod ochrony roślin

     

    Zadanie: Doskonalenie wykorzystania biologicznych i naturalnych środków produkcji w celu zapewnienia zdrowotności i ochrony rzepaku ozimego

     

    Kierownik: prof. dr hab. Jolanta Kowalska, Zakład Rolnictwa Ekologicznego i Ochrony Środowiska, Instytut Ochrony Roślin – PIB w Poznaniu

     

    Cel badań:  ocena efektywności wykorzystania grzybów owadobójczych oraz produktów pochodzenia naturalnego do ograniczenia strat w plonie rzepaku ozimego.

     

    Nr decyzji: Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi DEJ.re765.20.2024 z dnia 04. Kwietnia 2024r

     

    Wartość dofinansowana z budżetu państwa: 179 080 zł

  • "Badania w zakresie doskonalenia agrotechniki roślin oleistych uprawianych w rolnictwie ekologicznym, ze szczególnym uwzględnieniem metod ochrony roślin”

    Nr decyzji Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi: DEJ.re 027.4.2023 z dnia 07.04.2023 r.


    Kierownik: prof. dr hab. Jolanta Kowalska, Zakład Rolnictwa Ekologicznego i Ochrony Środowiska, Instytut Ochrony Roślin – PIB w Poznaniu


    Zadanie: „Wykorzystanie biologicznych i naturalnych środków ochrony w celu zapewnienia zdrowotności i ochrony plonu rzepaku ozimego.”


    Cel projektu: Ocena możliwości wykorzystania grzybów owadobójczych oraz produktów pochodzenia naturalnego do ograniczenia liczebności i szkodliwości owadów szkodliwych w ochronie rzepaku ozimego.


    Koszt dofinansowana z budżetu państwa: 176 150 zł
  • „Przetwórstwo produktów roślinnych i zwierzęcych metodami ekologicznymi: badania nad wpływem termicznych procesów technologicznych (np.: suszenie, prażenie, słodowanie, pieczenie, liofilizacja) na występowanie lub koncentrację substancji niedopuszczonych do stosowania w rolnictwie ekologicznym. Opracowanie zbioru wytycznych w formie przewodnika dla producentów“

Nr decyzji Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi: DEJ.re.027.4.2022 z dnia 12.04.2022 r.

Kierownik: prof. dr hab. Bożena Łozowicka, Terenowa Stacja Doświadczalna w Białymstoku,  Instytut Ochrony Roślin – PIB

Zadanie:
,,Badania wpływu termicznych procesów technologicznych na redukcję/koncentrację pozostałości substancji czynnych środków ochrony roślin w owocach jagodowych i ich produktach przetworzonych"

Cel projektu:
Określenie wpływu termicznych procesów technologicznych na redukcję/koncentrację substancji czynnych środków ochrony roślin niedopuszczonych do stosowania w ekologicznych uprawach owoców jagodowych.

Wartość dofinansowania/całkowity koszt projektu: 223 560,00 zł

  • „Uprawy polowe metodami ekologicznymi: badania w zakresie skutecznej ochrony nasion i młodych roślin buraka cukrowego w uprawie ekologicznej”

    Nr decyzji Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi: DEJ.re 027.4.2022 a dnia 12.04.2022 r.

    Kierownik: dr inż. Magdalena Jakubowska, Zakład Monitorowania i Sygnalizacji Agrofagów, Instytut Ochrony Roślin – PIB w Poznaniu

Zadanie:
„Wpływ łąk kwietnych na zmianę aktywności biologicznej przędziorka Tetranychus urticae Koch na siewkach i młodych roślinach buraka cukrowego w uprawie ekologicznej”

Cel projektu:
Określenie wpływu gatunków roślin tworzących pas kwietny na zasiedlenie i parametry życiowe, żerowanie i płodność T. urticae na siewkach i młodych roślinach buraka cukrowego w warunkach laboratoryjnych i w warunkach polowych.

Wartość dofinansowania/całkowity koszt projektu: 116 974,00 zł

  • „Uprawy polowe metodami ekologicznymi. Badania w zakresie optymalizacji doboru odmian w ekologicznej uprawie roślin rolniczych, zalecanych do towarowej produkcji polowej, ze szczególnym uwzględnieniem niekorzystnych warunków klimatyczno-glebowych, szczególnie związanych z niedoborem wody. Określenie dobrych praktyk ochrony przed agrofagami w tych uprawach, ze szczególnym uwzględnieniem suszy”

    Nr decyzji Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi: DEJ.re 027.4.2022 a dnia 12.04.2022 r.

    Kierownik: dr hab. Anna Tratwal, prof. IOR – PIB, Zakład Monitorowania i Sygnalizacji Agrofagów, Instytut Ochrony Roślin – PIB w Poznaniu

Cel projektu:
Celem planowanych badań będzie ocena wpływu warunków klimatyczno-glebowych ze wskazaniem na okresy z niedoborem wody na różne zalecane, towarowe odmiany roślin uprawnych (zboża) w formie zasiewów czystych w rolnictwie ekologicznym. Wykorzystania potencjału stabilnie rozwijającej się uprawy poprzez przeciwdziałania okresom niedoboru wody, wzbogacaniem gleby w materię organiczną (obornik) oraz fusy kawowe w celu poprawy jej jakości oraz wytworzeniem pewnej stabilności wodno-powietrznej. Przekładać będzie się to wzmożeniem odporności, ograniczającej presję środowiska zewnętrznego (agrofagi), ograniczenia porażenia przez najważniejsze choroby oraz opanowania przez szkodniki. 

Wartość dofinansowania/całkowity koszt projektu: 202 775,74 zł

  • „Uprawy polowe metodami ekologicznymi: badania i ocena substancji podstawowych stosowanych w ochronie roślin rolniczych w uprawie ekologicznej. Opracowanie przewodnika w zakresie rodzaju i sposobu stosowania substancji podstawowych w rolnictwie ekologicznym, z uwzględnieniem dotychczasowych badań i opracowań oraz dostępnej wiedzy, zgodnego z przepisami dotyczącymi środków ochrony roślin”
     

    Nr decyzji Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi: DEJ.re 027.4.2022 a dnia 12.04.2022 r.

    Kierownik: prof. dr hab. Jolanta Kowalska, Zakład Rolnictwa Ekologicznego i Ochrony Środowiska, Instytut Ochrony Roślin – PIB w Poznaniu

Zadanie 1.
„Aktualizacja bazy danych dla wyszukiwarki substancji podstawowych, przeznaczonych dla ochrony upraw ekologicznych“

Cel projektu:
Uzupełnienie bazy informacji o kolejne zatwierdzane substancje podstawowe wraz z aktualizacją przeznaczenia substancji już zatwierdzonych.

Zadanie 2.
„Strategia wykorzystania substancji podstawowych w celu opóźnienia wystąpienia alternariozy i zarazy ziemniaka oraz ich ograniczenia w trakcie wegetacji na plantacji“

 Cel projektu:
Opracowanie strategii łącznego lub naprzemiennego stosowania substancji podstawowych w celu opóźnienia wystąpienia objawów chorób roślin ziemniaka oraz utrzymanie ich na poziomie poniżej ekonomicznej szkodliwości dla plantacji ziemniaka.    

  • „Uprawy polowe metodami ekologicznymi: badania w zakresie możliwości zastosowania dopuszczonych w rolnictwie ekologicznym środków do celów zaprawiania nasion roślin rolniczych oraz jako nawozów o działaniu dolistnym”

    Nr decyzji Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi: DEJ.re 027.4.2022 a dnia 12.04.2022 r.

    Kierownik: prof. dr hab. Jolanta Kowalska, Zakład Rolnictwa Ekologicznego i Ochrony Środowiska, Instytut Ochrony Roślin – PIB w Poznaniu

Zadanie:
Badania nad wykorzystaniem mikroorganizmów pożytecznych oraz substancji podstawowych do zaprawiania ziarna pszenicy jarej w kierunku optymalizacji jej uprawy“

Cel projektu:
Ocena przydatności mikroorganizmów pożytecznych i dwóch substancji podstawowych (chitozanu i mąki z gorczycy) do zaprawiania  materiału siewnego trzech odmian pszenicy jarej w celu zachowania  wysokiej zdrowotności roślin oraz określenie najefektywniejszej strategii zaprawiania.

Sprawozdania merytoryczne z wykonanych prac zostaną zamieszczone na stronie www.ior.poznan.pl w dniu 15.11.2022 r. i będą udostępnione bezpłatnie, podobnie jak możliwość korzystania z  wyszukiwarki internetowej z substancjami podstawowymi. 
Narzędzie internetowe - wyszukiwarka - znajduje się w domenie rolnictwo-ekologiczne.ior.poznan.pl

  • „Przetwórstwo produktów roślinnych i zwierzęcych metodami ekologicznymi. Badania nad wpływem termicznych procesów technologicznych (np.: suszenie, prażenie, słodowanie, pieczenie, liofilizacja) na występowanie lub koncentrację substancji niedopuszczonych do stosowania w rolnictwie ekologicznym. Opracowanie zbioru wytycznych w formie przewodnika dla producentów”

    Nr decyzji Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi: JPR.re.0275.2021 z dnia 12.04.2021 r.
    Kierownik: prof. dr hab. Bożena Łozowicka, Terenowa Stacja Doświadczalna w Białymstoku,  Instytut Ochrony Roślin – PIB

Zadanie: „Badania wpływu termicznych procesów technologicznych na redukcję/koncentrację pozostałości substancji czynnych środków ochrony roślin w zbożach i produktach przetworzonych”

Celem projektu jest określenie wpływu termicznych procesów technologicznych zbóż (np. suszenie, prażenie, pieczenie i słodowanie) na redukcję/koncentrację substancji czynnych środków ochrony roślin niedopuszczonych do stosowania w ekologicznych uprawach zbożowych i przechowalnictwie.

Wyznaczone cele naukowe zostaną spełnione dzięki:

  • pozyskaniu próbek zbóż (pszenicy, żyta, jęczmienia) traktowanych środkami ochrony roślin niedopuszczonymi do stosowania w rolnictwie ekologicznym: fungicydami (np. azoksystrobina, boskalid, difenokonazol, spiroksamina i pyraklostrobina) i insektycydami (np. pirymifos metylowy, dimetoat, chloropiryfos) z kontrolowanych poletek doświadczalnych i przechowalnictwa;
  • wykonaniu analiz ilościowych i jakościowych celem określenia wyjściowych poziomów stężeń pozostałości środków ochrony roślin w zbożach traktowanych niedopuszczonymi substancjami w rolnictwie ekologicznym przy pomocy techniki chromatografii gazowej i cieczowej na niskich granicach oznaczalności (< 0,01 mg/kg);
  • optymalizacji warunków siedmiu wysoko- i niskotemperaturowych procesów technologicznych (czas, temperatura, wspomaganie ultradźwiękami i  ozonowaniem)
  • przeprowadzeniu siedmiu termicznych procesów technologicznych w zoptymalizowanych warunkach temperatury i czasu
  • wykonaniu analiz ilościowych i jakościowych celem określenia końcowych poziomów stężeń pozostałości środków ochrony roślin w zbożach traktowanych niedopuszczonymi substancjami w rolnictwie ekologicznym przy pomocy techniki chromatografii gazowej i cieczowej na niskich granicach oznaczalności (< 0,01 mg/kg) w wyniku przeprowadzonej termicznej obróbki siedmiu procesów technologicznych;
  • wyznaczeniu współczynników przetwarzania (PF) będących miarą redukcji/koncentracji substancji czynnych środków ochrony roślin unikalnych dla kombinacji substancja czynna/produkt/proces technologiczny;
  • analizie korelacyjnej poszukiwania zależności między efektywnością termicznego procesu technologicznego, a wybranymi właściwościami fizyko-chemicznymi substancji czynnych

Sprawozdanie: „Badania wpływu termicznych procesów technologicznych na redukcję/koncentrację pozostałości substancji czynnych środków ochrony roślin w zbożach i produktach przetworzonych”

 

  • Uprawy polowe metodami ekologicznymi - badania i ocena substancji podstawowych stosowanych w ochronie roślin rolniczych w uprawie ekologicznej. Opracowanie przewodnika w zakresie rodzaju i sposobu stosowania substancji podstawowych w rolnictwie ekologicznym, z uwzględnieniem dotychczasowych badań i opracowań oraz dostępnej wiedzy

    Nr decyzji Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi: JPR.re.0275.2021 z dnia 12.04.2021 r.
    Kierownik: dr hab. Jolanta Kowalska prof. IOR – PIB, Zakład Rolnictwa Ekologicznego i Ochrony Środowiska, Instytut Ochrony Roślin – PIB w Poznaniu

Tytuł zadania 1-Opracowanie narzędzia internetowego umożliwiającego wyszukania substancji podstawowej wraz z jej przeznaczeniem dla ochrony upraw ekologicznych. Celem zadania 1 - zebranie dostępnej wiedzy oraz zaprojektowanie bazy danych dotyczących przeznaczenia substancji podstawowych i wykorzystania ich w ochronie upraw ekologicznych w celu publicznego ich udostepnienia za pomocą serwera bazodanowego (wyszukiwarka internetowa).
Zatwierdzone substancje podstawowe znajdują się w bazie danych pestycydów o substancjach czynnych na stronie Komisji Europejskiej. Nie mogą być stosowane jako środki chwastobójcze, lecz stosowane jedynie do ograniczania strat powodowanych przez szkodniki lub/i choroby. Substancje podstawowe stają się coraz częściej przedmiotem zainteresowania producentów rolnych z uwagi na ich szeroki zakres stosowania oraz potencjał  ochronny i możliwość samodzielnego wykorzystania lub uzupełnienia programu ochrony w oparciu o dostępne środki ochrony roślin w rolnictwie ekologicznym. Mogą być także bardzo dobrym uzupełnieniem metod ochrony upraw, dla których w ramach działań na rzecz realizacji Zielonego Ładu będą wycofywane kolejne środki ochrony, np. w przypadku rolnictwa ekologicznego środki zawierające miedź.   W okresie realizacji zadania uwzględnione zostaną wszystkie zatwierdzone substancje oraz w związku ze stałym aktualizowaniem wyszukiwarki ujęte zostaną także nowe substancje zatwierdzone przez EFSA. Wyszukiwarka będzie narzędziem, w którym po wpisaniu słów kluczowych pojawi się informacja o dostępnych możliwościach wykorzystania danej substancji (np. jako fungicyd, insektycyd, do zaprawiana ziarna, elicytor) zgodnie z jej raportami technicznymi opracowanymi przez EFSA. Ponadto w rozwijanym oknie wyszukiwarki pojawią się informacje dodatkowe. Ponadto w celu umożliwienia korzystania z zebranych danych w przygotowanej bazie informacji opracowany zostanie przewodnik, który w formacie pdf będzie można pobrać ze strony wyszukiwarki umieszczonej na serwerze IOR – PIB w Poznaniu.
Zatwierdzone substancje podstawowe znajdują się w bazie danych pestycydów o substancjach czynnych na stronie Komisji Europejskiej. Nie mogą być stosowane jako środki chwastobójcze, lecz stosowane jedynie do ograniczania strat powodowanych przez szkodniki lub/i choroby. Substancje podstawowe stają się coraz częściej przedmiotem zainteresowania producentów rolnych z uwagi na ich szeroki zakres stosowania oraz potencjał  ochronny i możliwość samodzielnego wykorzystania lub uzupełnienia programu ochrony w oparciu o dostępne środki ochrony roślin w rolnictwie ekologicznym. Mogą być także bardzo dobrym uzupełnieniem metod ochrony upraw, dla których w ramach działań na rzecz realizacji Zielonego Ładu będą wycofywane kolejne środki ochrony, np. w przypadku rolnictwa ekologicznego środki zawierające miedź.   W okresie realizacji zadania uwzględnione zostaną wszystkie zatwierdzone substancje oraz w związku ze stałym aktualizowaniem wyszukiwarki ujęte zostaną także nowe substancje zatwierdzone przez EFSA. Wyszukiwarka będzie narzędziem, w którym po wpisaniu słów kluczowych pojawi się informacja o dostępnych możliwościach wykorzystania danej substancji (np. jako fungicyd, insektycyd, do zaprawiana ziarna, elicytor) zgodnie z jej raportami technicznymi opracowanymi przez EFSA. Ponadto w rozwijanym oknie wyszukiwarki pojawią się informacje dodatkowe. Ponadto w celu umożliwienia korzystania z zebranych danych w przygotowanej bazie informacji opracowany zostanie przewodnik, który w formacie pdf będzie można pobrać ze strony wyszukiwarki umieszczonej na serwerze IOR-PIB w Poznaniu.
Dostęp do bezpłatnej wyszukiwarki jest pod adresem: https://rolnictwo-ekologiczne.ior.poznan.pl/

Tytuł zadania 2- Badania nad rozszerzeniem przydatności dwóch substancji podstawowych do ograniczania alternariozy  i zarazy ziemniaka na roślinach ziemniaka. Cel zadania 2- ocena zdolności inhibicyjnych ekstraktu z cebuli zwyczajnej i oleju słonecznikowego na wzrost Alternaria solani, A. alternata  i Phytophthora infestans.
W warunkach laboratoryjnych oraz w doświadczeniach szklarniowych oceniona zostanie zdolność do hamowania wzrostu patogenów powodujących zarazę ziemniaka, suchą i brunatną plamistość liści ziemniaka poprzez stosowanie oleju słonecznikowego oraz przygotowanego ekstraktu z cebuli zwyczajniej. Zaplanowano testy laboratoryjne i szklarniowe. Obie substancje zastosowane będą w kilku stężeniach oraz w różnych schematach zabiegów ochronnych. Testy płytkowe określą zdolność hamowania wzrostu grzybni i najefektywniejsze stężenie tych substancji, a testy wazonowe w szklarni wykażą zdolności zabezpieczenia roślin po dokonaniu na nich sztucznej inokulacji patogenami oraz po wykonaniu opryskiwania roztworami tych substancji stosowanych pojedynczo lub w sposób łączony.

Narzędzie internetowe umieszczone jest w domenie www.ior.poznan.pl/substancje_podstawowe

 

Informacja o rozpoczęciu projektu MRiRW w 2021r.

 

  • „Badania wpływu termicznych procesów technologicznych na redukcję/koncentrację pozostałości substancji czynnych środków ochrony roślin w jabłkach i ich produktach przetworzonych” (2020)

    Nr decyzji: PJ.re.027.2020 z dnia 08.04.2020 r.
    Wartość dofinansowania/całkowity koszt projektu: 177 560 zł
    Kierownik: prof. dr hab. Bożena Łozowicka (IOR – PIB, TSD w Białymstoku)

Sprawozdanie

Cel projektu:
Celem realizacji projektu było określenie wpływu termicznych procesów technologicznych na redukcję/koncentrację w owocach pestkowych substancji niedopuszczonych do stosowania w rolnictwie ekologicznym. Badaniami objęto 21 substancji czynnych insektycydów i fungicydów, powszechnie stosowanych w sadach konwencjonalnych. Przeprowadzono siedem procesów technologicznych o zróżnicowanym zakresie temperaturowym (od –40°C do 210°C) i czasie trwania (od 15 min do 48 h) na całych jabłkach i owocach pozbawionych skórki. Uzyskano 560 współczynników przetwarzania (PF = stężenie końcowe/stężenie początkowe), charakterystycznych dla kombinacji: jabłko (całe i bez skórki)/proces technologiczny/substancja czynna. W badaniach wykazano, iż w zależności od właściwości fizykochemicznych badanych związków, lipofilowości, mechanizmu działania, cech morfologicznych owoców oraz warunków prowadzonego procesu technologicznego, termiczne procesy technologiczne wpływają na redukcję/koncentrację substancji czynnych środków ochrony roślin niezalecach do stosowania w rolnictwie ekologicznym.

 

  • „Uprawy polowe metodami ekologicznymi: optymalizacja sposobów zaprawiania materiału siewnego i nasadzeniowego stosowanego w rolnictwie ekologicznym” (2019)

    Nr decyzji: PJ. re. 027.7.2019 z dnia 24.04.2019 r.
    Wartość dofinansowania/całkowity koszt projektu: 86 348 zł
    Kierownik: dr hab. Jolanta Kowalska (IOR – PIB)

    Sprawozdanie

Cel projektu:
Celem projektu była ocena przydatności substancji naturalnych (cynamon) i podstawowych (mąka z gorczycy, ocet) oraz opracowanie optymalnej techniki wykorzystania ich do zaprawiania materiału siewnego w celu uzyskania dobrej kondycji zdrowotnej roślin pszenicy zwyczajnej i pszenicy samopszy.

 

  • „Uprawy polowe metodami ekologicznymi: badania w zakresie wykorzystania substancji podstawowych w ochronie upraw polowych w uprawie ekologicznej” (2018)

          Nr decyzji: HOR.re.027.3.2018
          Wartość dofinansowania: 86 770 zł; Całkowity koszt projektu: 96 587 zł
          Kierownik: dr hab. Jolanta Kowalska (
IOR – PIB)

          Sprawozdanie

Cel projektu:
Celem była ocena potencjału cynamonu stosowanego w kierunku ochrony pomidora w uprawie polowej przed szkodnikami i chorobami.

 

  • „Uprawy polowe metodami ekologicznymi: optymalizacja sposobów zaprawiania materiału siewnego i nasadzeniowego stosowanego w rolnictwie ekologicznym” (2018)

          Nr decyzji: HOR.re.027.3.2018
          Wartość dofinansowania: 72 892 zł; Całkowity koszt projektu: 80 284 zł
          Kierownik: dr hab. Jolanta Kowalska (
IOR – PIB)

          Sprawozdanie

Cel projektu:
Celem projektu była ocena przydatności, ustalenie efektywnej dawki i sposobu wykorzystania produktów naturalnych (odtłuszczone mleko w proszku, mąka z gorczycy, serwatka, zmielony cynamon) do zaprawiania ziarna pszenicy zwyczajnej i nasion pomidora gruntowego w uprawie polowej przy zachowaniu zdolności kiełkowania oraz zdrowotności roślin.

 

  • „Wpływ stosowania nawozów i preparatów zawierających związki siarki dopuszczonych bądź niedopuszczonych w rolnictwie ekologicznym, na oznaczanie poziomu pozostałości ditiokarbaminianów” (2018)

    Nr decyzji: PJ. re. 073.2018
    Wartość dofinansowania/całkowity koszt projektu: 139 000 zł
    Kierownik: prof. dr hab. Bożena Łozowicka (IOR – PIB)

Sprawozdanie

Cel projektu:
Celem realizacji projektu było określenie naturalnie występujących substancji o charakterze zbliżonym do substancji czynnych ditiokarbaminianów, zawartych w syntetycznych środkach ochrony roślin, stosowanych do zwalczania chorób grzybowych w produktach pochodzących z upraw ekologicznych. Badaniami objęto uprawy warzyw bogatych w naturalnie występujące związki siarki (warzywa korzeniowe) oraz pozbawione naturalnie występujących związków siarki (warzywa liściaste). Uzyskane wyniki w ramach przeprowadzonych eksperymentów pozwoliły oszacować poziomy naturalnie występującej siarki w wybranych gatunkach warzyw, co znalazło praktyczne zastosowanie w analizie instrumentalnej ditiokarbaminianów i pozwala uniknąć fałszywie dodatnich wyników.

 

  •  „Uprawy polowe metodami ekologicznymi: badania w zakresie wykorzystania substancji podstawowych w ochronie upraw polowych w uprawach ekologicznych” (2017)

          Nr decyzji: HOR.re.027.26.2017
          Kierownik: dr hab. Jolanta Kowalska (IOR – PIB)

          Sprawozdanie

 

  • „Uprawy polowe metodami ekologicznymi: badania w zakresie optymalizacji warunków ekologicznej uprawy roślin rolniczych ze szczególnym uwzględnieniem innowacyjnych rozwiązań podnoszących żyzność i aktywność gleby” (2017)

          Nr decyzji: HOR.re.027.26.2017
          Kierownik: dr hab. Jolanta Kowalska (IOR – PIB)

          Sprawozdanie
         Ulotka

 

  • „Uprawy polowe metodami ekologicznymi: badania w zakresie innowacyjnych rozwiązań przy ekologicznej uprawie roślin polowych” (2016)

          Nr decyzji: HORre-msz-078/22/16
          Kierownicy : dr hab. Jolanta Kowalska, dr hab. Anna Tratwal, dr Magdalena Jakubowska (IOR – PIB)

          Sprawozdanie I
          Sprawozdanie II
          Model matematyczny

 

  • Uprawy polowe metodami ekologicznymi: określenie dobrych praktyk ochrony przed szkodnikami i chorobami w ekologicznych uprawach polowych z podtematem – Ocena stosowania glebowych ulepszaczy mikrobiologicznych w uprawach rolniczych w systemie ekologicznym i w trakcie przestawiania na system produkcji ekologicznej w zależności od zróżnicowanego nawożenia” (2015)

          Nr decyzji: HORre-msz-780-15/15
          Kierownik: dr hab. Jolanta Kowalska (IOR – PIB)

          Sprawozdanie

 

  • „Określenie dobrych praktyk ochrony przed szkodnikami i chorobami w ekologicznych uprawach polowych z podtematem ‒ Przydatność dwóch mikrobiologicznych środków produkcji w uprawie i ochronie wybranych odmian ziemniaka i pszenicy w zależności od stosowanego nawożenia” (2015)

          Nr decyzji: HORre-msz-780-15/15
          Kierownik: dr hab. Jolanta Kowalska (IOR – PIB)

          Sprawozdanie

 

  • „Określenie dobrych praktyk przy wyborze metod ochrony naturalnych wrogów szkodników oraz określenie zależności występowania chorób, szkodników i chwastów od płodozmianu, agrotechniki i występowania roślin sąsiadujących w uprawach polowych” (2014)

          Nr decyzji: HORre-029-1-1/14
          Kierownik: dr hab. Jolanta Kowalska (IOR – PIB)

          Sprawozdanie

 

  • „Metody zastąpienia miedzi w ochronie warzyw i ziół uprawianych w rolnictwie ekologicznym” (2013)

          Nr decyzji: PKre-029-11-11/13
          Kierownik: dr hab. Jolanta Kowalska (IOR – PIB)

          Sprawozdanie

 

  • „Metody ochrony przed szkodnikami, chorobami i zwalczanie chwastów w uprawach warzywniczych i zielarskich” (2013)

          Nr decyzji: PKre-029-12-12/13
          Kierownik: dr hab. Jolanta Kowalska (IOR – PIB)

          Sprawozdanie

 

  • „Metody ochrony przed szkodnikami i chorobami w uprawach sadowniczych” (2012)

          Nr decyzji: PKre-029-13-6/12
          Kierownik: dr hab. Jolanta Kowalska (IOR – PIB)

          Sprawozdanie

 

  • „Efektywne mikroorganizmy w rolnictwie ekologicznym” (2011)

          Nr decyzji: PKre-029-6-3/11
          Kierownik: dr Jolanta Kowalska (IOR – PIB)

          Sprawozdanie

 

  • „Metody zastąpienia miedzi w ochronie warzyw i ziół uprawianych w rolnictwie ekologicznym” (2011)

          Nr decyzji: RRre-029-7-4/11
          Kierownik: dr Jolanta Kowalska (IOR – PIB)

          Sprawozdanie

 

  • „Ochrona roślin uprawianych w systemie ekologicznym ze szczególnym uwzględnieniem poszukiwania metod zastąpienia miedzi jako środka grzybobójczego” (2010)

          Nr decyzji: RRre-029-23-3041/10
          Kierownik: dr Jolanta Kowalska (IOR – PIB)

          Sprawozdanie

 

  • „Wykorzystanie substancji naturalnych i biopreparatów w ochronie ekologicznych upraw rolniczych” (2009)

          Nr decyzji: RR-re-401-21-169/09
          Kierownik: dr Jolanta Kowalska (IOR – PIB)

          Sprawozdanie

 

  • „Wykorzystanie substancji naturalnych i biopreparatów w ochronie ekologicznych upraw rolniczych” (2008)

          Nr decyzji: RR-re-401-370/08
          Kierownik: dr Jolanta Kowalska (IOR – PIB)

          Sprawozdanie

 

  •  „Poszukiwanie źródeł odporności u pszenic na wirus odglebowej mozaiki zbóż (Soil-borne cereal mosaic virus, SBCMV)” (2008)

          Nr decyzji: Zadanie nr 09/2008
          Kierownik: dr hab. Małgorzata Jeżewska (IOR – PIB)

          Sprawozdanie

 

 

Dodatkowe menu

Stopka kontaktowe

Dane kontaktowe

60-318 POZNAŃ, ul. Władysława Węgorka 20

tel.: +48 61 864 9000, fax: +48 61 867 6301

e-mail: sekretariat@iorpib.poznan.pl

Stopka strony